Suomen Urheiluliitto ry (SUL)

Finlands Friidrottsförbund, Finnish Athletics Federation

Lataa voimassaoleva strategiamme täältä. Vuosikertomus 2017 ladattavissa täältä.

Käyntiosoite:

Valimotie 10,
00380 Helsinki (5. kerros)
Toimistoaika: arkisin kello 8.00-15.30.
Puhelin 050 3299439

Tarkemmat yhteystiedot:

Laskutusosoitteet:

Suomen Urheiluliitto ry, 0202318-5

Verkkolaskuosoite:

Verkkolaskuosoite: 003702023185

Operaattori: Maventa (003721291126)

Välittäjätunnus pankkiverkosta lähetettäessä: DABAFIHH*

*Käyttäkää tätä välittäjätunnusta mikäli käytössänne olevasta verkkolaskutusohjelmasta ei voi lähettää laskuja suoraan Maventan välittäjätunnukselle.

Aineistomuoto: Finvoice

Sähköpostilaskun osoite:

02023185@scan.netvisor.fi

Laskut lähetetään palveluun sähköpostin PDF-muotoisina liitetiedostoina ja laskun liitteiden tulee olla samassa tiedostossa itse laskun kanssa.

Paperilaskut:

Emme vastaanota laskuja käyntiosoitteeseen. Toivomme saavamme laskut verkkolaskuina. Mikäli lähetätte paperilaskuja, huomatkaa että skannaukseen ei saa lähettää muuta materiaalia, kuin laskuja ja niiden skannattavia liitteitä. Mikään muu materiaali (esimerkiksi kuitit, liikelahjat, luottokortit, pääsyliput) ei välity skannauspalvelun kautta.

Muu postitus tulee toimittaa yrityksemme käyntiosoitteeseen.

Sähköiset matkalaskut

Sähköisen matkalaskun Suomen Urheiluliitolle voi tehdä tämän linkin kautta.
Tämä linkki on tarkoitettu vain Suomen Urheiluliittoa koskevia kuluja varten. Tämän linkin kautta ei voi tehdä matka- tai kululaskuja valmennusrahastoon. Valmennusrahastoa varten sinun tulee pyytää tunnuksia Yleisurheilun Tukisäätiöltä sähköpostitse osoitteesta valmennusrahasto@sul.fi.
 

Mikä on Suomen Urheiluliitto?

Suomen Urheiluliitto ry (SUL) on yleisurheilun kansallinen lajiliitto ja Kansainvälisen yleisurheiluliiton (IAAF) jäsen. SUL palvelee 21 piirijärjestöä, yli 600 seuraa  ja noin 70 000 yleisurheilutoiminnassa mukana olevaa ihmistä. SUL on toiminut itsenäisenä lajiliittona vuodesta 1931. Aiemmin se toimi vuonna 1906 perustutetun Suomen Valtakunnan Urheiluliitto ry:n urheilujaostona.

Järjestön toiminnan tarkoituksena on innostaa ja palvella jäseniään tuottamaan kansainvälisesti menestyviä yleisurheilijoita sekä laadukasta, arvostettua ja koko yhteiskunnan kattavaa yleisurheilu- toimintaa lapsi-, nuoriso-, kilpa- ja huippu-urheilijoiden sekä harrastajaliikkujien ja urheilun seuraajien tarpeisiin.

Alueellisesti SUL:n jäsenseurat jakaantuvat 21 piirijärjestöön, joista kolme ovat ruotsinkielisinä Svenska Finlands Idrottsförbund (SFI) jäsenpiirejä. Piirijärjestöt ovat: Helsinki, Uusimaa, Häme, Lahti, Keski-Suomi, Varsinais-Suomi, Satakunta, Etelä-Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa, Pohjois-Pohjanmaa, Kymenlaakso, Etelä-Karjala, Pohjois-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Savo, Kainuu, Länsi-Pohja, ja Lappi sekä ruotsinkieliset Nyland-Åboland, Åland ja Österbotten.

SUL:n luottamusmiesorganisaatio koostuu liittovaltuustosta ja hallituksesta. Liittovaltuusto muodostuu piirien edustajista sekä SUL:n jäseninä toimivien erityisryhmien edustajista. SUL:n hallitukseen kuuluu 9-11 henkeä mukaan lukien liiton puheenjohtaja. Hallituksen valitsee liittovaltuusto. Hallituksen puheenjohtajan -ja jäsenen hallituskausi on kaksivuotinen.

Kalevan Kisat vuosittainen huipentuma

SUL:n varsinaiseen henkilökuntaan kuuluu reilut 25 päätoimista työntekijää. Henkilökunnan ylintä johtoa edustaa toimitusjohtaja. Liiton organisaatio jakautuu seurapalvelutoimintaan ja huippu-urheilutoimintaan sekä niitä palveleviin kilpailu-, tiedotus- ja markkinointitoimintoihin sekä talous- ja hallintotoimintoihin. Liiton operatiivisen johtoryhmän muodostavat toimitusjohtaja, valmennusjohtaja, seurapalvelujohtaja, talousjohtaja ja viestintäpäällikkö.
Liiton toiminnan painopisteinä ovat kansainvälisen huippu-urheilumenestyksen saavuttaminen ja kotimaisen moniarvoisen lasten ja nuorten sekä aikuisyleisurheilun kehittäminen.
SUL:n toimintaan kuuluu myös palvelujen tarjoaminen harrasteliikkujalle.
SUL tarjoaa joko suoraan tai jäsenseurojensa kautta kaikenikäisille erilaista kilpailu- ja valmennustoimintaa sekä ohjaaja ja valmennus- ja erilaisiin seuratehtäviin tähtäävää koulutusta.
Liiton kansallisen kilpailutoiminnan huipentuma ovat vuosittaiset Kalevan kisat, joissa kilpaillaan naisten ja miesten Suomen mestaruuksista. Vuosittain SM-kilpailuissa parhaiten menestynyt yleisurheiluseura palkitaan Keskinäinen Vakuutusyhtiö Kalevan henkilökunnan SUL:lle lahjoittamalla, ikuisesti kiertävällä Kalevan Maljalla.
Kalevan kisojen lisäksi omat SM-kilpailut järjestetään mies- ja naisurheilijoille lisäksi maastojuoksussa, maantiejuoksussa, maratonjuoksussa, maantiekävelyssä ja moniotteluissa.
Vastaava lähes yhtä laaja SM-kilpailuohjelma käsittää myös nuorten sarjat, joita ovat 22- vuotiaat, 19- vuotiaat, 17- ja 16- vuotiaat sekä 14- ja 15- vuotiaat. Sitä nuorempien kilpailutoiminta painottuu alueelliselle tasolle. Molemmat sukupuolet ovat varsinkin nuorten sarjoissa edustettuina jokseenkin yhtä suuressa määrin.
SM-kisojen ohella SUL:n hallinnoiman kilpailutoiminnan merkittävimpiä tapahtumia ovat vuosittain järjestettävä ja televisioitava Eliittikisa-kilpailusarja, jossa on mukana kansainvälisiä huippunimiä ja Suomen parhaat yleisurheilijat, sekä joka toinen vuosi järjestettävä Ruotsi-ottelu, joka on yksi Suomen suosituimmista yleisötapahtumista. Legendaarinen maaottelu on myös maailman vanhin edelleen järjestettävä yleisurheilumaaottelu. Sen juuret ulottuvat vuoteen 1925 saakka.
SUL järjestää yhdessä seurojen kanssa harrasteliikkujille suunnatut Helsinki City Marathonin ja Helsinki City Runin, joka on puolimaratontapahtuma. Helsinki City Marathon on Suomen suurin maratontapahtuma ja Helsinki City Run on maan suurin ajanotollinen juoksutapahtuma. SUL:n harrasteliikuntapahtumiin kuuluu myös Naisten Kymppi. Se on Suomen suurin naisten lenkkeily- ja hyvinvointitapahtuma.

Henkilökunta

Vrt. yhteystiedot: http://www.yleisurheilu.fi/yhteystiedot

Hallitus 2018

Vesa Harmaakorpi puheenjohtaja
Kimmo Oila varapuheenjohtaja
Maarit Ovaska varapuheenjohtaja

Aila Ahonen
Sami Itani
Asko Härkönen
Ringa Ropo
Rami Urho
Jens Wallin

Liittovaltuusto 2017-2018

Etelä-Karjalan Yleisurheilu Mauri Auvinen (mauri.auvinen@elisanet.fi)
Etelä-Karjalan Yleisurheilu Osmo Hulkkonen (osmo.hulkkonen@gmail.com)
Etelä-Pohjanmaan Yleisurheilu Hannu Kangas (hannu.kangas1@gmail.com)
Etelä-Pohjanmaan Yleisurheilu Ilpo Kaukoranta (kaukoranta.ilpo@gmail.com)
Etelä-Pohjanmaan Yleisurheilu Ari Pölkky (ari.polkky@helatukku.com)
Etelä-Savon Yleisurheilu Kalle Husso (kalle.husso@esliikunta.fi)
Helsy ry Esko Kuha (esko.kuha@kolumbus.fi)
Helsy ry Juha Kylänpää (juha.kylanpaa@tikkurila.com)
Helsy ry Tuomas Näsi (tuomas.nasi@sisulaw.fi)
Hämeen Seudun Yleisurheilu Jarmo Hakanen (jarmo.hakanen@kolumbus.fi)
Hämeen Seudun Yleisurheilu Esa Kivioja (esa.k.kivioja@fi.abb.com)
Hämeen Seudun Yleisurheilu Kirsi-Marja Koskela (hameenlinnantarmo.knk@gmail.com)
Kainuun Yleisurheilu Tuomas Karjalainen (tuomas.karjalainen@kainuunliikunta.fi)
Keski-Pohjanmaan Yleisurheilu Juha Yrjänä (juha.yrjana@kotinet.com)
Keski-Pohjanmaan Yleisurheilu Jaana Ojala (jaana.ojala@kalliopp.fi)
Keski-Suomen Yleisurheilu Esa Kaihlajärvi (esakaihla@gmail.com)
Keski-Suomen Yleisurheilu Ella Salmela (inspirella@gmail.com)
Kymenlaakson Yleisurheilu Ari Pietarinen (arit.pietarinen@gmail.com)
Lahden seudun Yleisurheilu Juri Nieminen (juri.nieminen@hotmail.com)
Lahden seudun Yleisurheilu Hannu Nurminen (hannu.nurminen@phhyky.fi)
Lapin Yleisurheilu Mikko Niininen (mniinin@gmail.com)
Länsi-Pohjan Yleisurheilu Elli-Tarja Hallikainen (ellitarja52@gmail.com)
Nyland-Åbolands ID Ron Lindberg (ron.lindberg@g-l.fi)
Nyland-Åbolands ID Gunilla Peräsalo (gunilla.perasalo@dnainternet.net)
Nyland-Åbolands ID Hilding Wikner (hilding.wikner@kotiportti.fi)
Pohjois-Karjalan Yleisurheilu Janne Kivelä (janne.kivela78@gmail.com)
Pohjois-Karjalan Yleisurheilu Anssi Vänskä (anssi.vanska@katayu.fi)
Pohjois-Pohjanmaan Yleisurheilu Vesa Kallio (vesa.kallio@oank.fi)
Pohjois-Pohjanmaan Yleisurheilu Heino Ruuskanen (heino.ruuskanen@pudasjarvi.fi)
Pohjois-Savon Yleisurheilu Anne Behm (anne.behm@pp.inet.fi)
Pohjois-Savon Yleisurheilu Timo Eronen (timo.eronen@andritz.com)
Satakunnan Yleisurheilu Pauli Pitkäkoski (pvm.pitkakoski@gmail.com)
Satakunnan Yleisurheilu Seija Uusiniemi-Heino (seija.uusiniemi-heino@netti.fi)
Uudenmaan Yleisurheilu Markku Eurajoki (markku.eurajoki@multiprint.fi)
Uudenmaan Yleisurheilu Eemeli Kaartinen (eemeli.kaartinen@gmail.com)
Varsinais-Suomen Yleisurheilu Anne Fröberg (anne.froberg@turunweikot.fi)
Varsinais-Suomen Yleisurheilu Pekka Kuusisto (pekka.kuusisto@lailanet.fi)
Varsinais-Suomen Yleisurheilu Jukka Moisio 
ÅID/IF Åland Kirsi Jansson (kirsi.jansson@gymnasium.ax)
Österbottens ID Ingemar Sundelin (ingemar.sundelin@sundom.fi)
Österbottens ID Kent Söderlund (kent.soderlund@netikka.fi)
SUL:n valmentajat ry Jukka Latva-Rasku (jukka.latva-rasku@eduouka.fi)
Suomen Aikuisurheiluliitto ry Vesa Lappalainen (vesa5.lappalainen@gmail.com
Urheilijaedustajat Minna Nikkanen, Tuomo Salonen

Kunniapuheenjohtajat

Jukka Uunila
Ilkka Kanerva

Kunniajäsenet

Rolf Haikkola
Carl-Olaf Homén
Tapani Ilkka
Pentti Karvonen
Lasse Virén
Tellervo Haapaniemi-Koskinen

Edustuksia

Kansainvälinen Yleisurheiluliitto IAAF

Kunniajäsen: Carl-Olaf Homén

Hallitus: Antti Pihlakoski
Eettinen työryhmä: Lauri Tarasti
 

Euroopan Yleisurheiluliitto EA

Hallitus: Antti Pihlakoski
Kunniapuheenjohtaja: Carl-Olaf Homén
Markkinointivaliokunta: Antti Pihlakoski