Jessica Kähärä koululaisten tuplamestari – Emilia Karell heitti keihästä 57,22

Koululaisten Liikuntaliiton mestaruuskilpailuissa Kaurialan urheilukentällä Hämeenlinnassa tehtiin muutamissa lajeissa erinomaisia tuloksia erityisesti naisten ja tyttöjen sarjoissa.

Mikkelin Kilpa-Veikkojen 17-vuotias monilahjakkuus Jessica Kähärä voitti 20-vuotiaiden 100 metrin aitajuoksun ajalla 14,16 elämänsä ensimmäisessä kilpailussa naisten aidoin. Aiemmin tänä vuonna Kähärä palkittiin 17-vuotiaiden EM-kilpailuissa korkeushypyn hopeamitalilla ja kolmiloikan pronssimitalilla.

Kähärä voitti sunnuntaina koululaisten mestaruuden myös korkeushypyssä tuloksella 171, minkä jälkeen hän yritti vielä kolmesti korkeudesta 180. Toiseksi sijoittui Espoon Tapioiden vasta 15-vuotias Lotta Putkiranta tuloksella 169.

 

Tyttöjen keihäänheitossa hurjia ennätysparannuksia

Lauantaina satoi, mutta sunnuntaina aurinko paistoi ja lämpötilakin kohosi 16 asteeseen. 15-vuotiaiden tyttöjen keihäänheitto oli tulostasoltaan loistava kilpailu, missä neljä kilpailijaa suorastaan murskasi entiset ennätyksensä. Keihään paino tässä ikäluokassa on 400 grammaa.

Kolmannella kierroksella johtoon nousi 3,16 metriä ennätystään parantanut Helsingin IFK:n Vivian Suominen tuloksella 52,84, jonka sentilleen saman tuloksen heitti viidennellä kierroksella 2,09 metriä ennätystään parantanut Viitasaaren Viestin Viivi Raatikainen.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Varpu-Sofia Heinonen paransi viidennellä kierroksella ennätystään peräti 6,92 metriä ja nousi vuorostaan johtoon tuloksella 54,18. Mutta viimeisen sanan sanoi Sjundeå IF:n Emilia Karell, jonka viimeinen heitto kantoi peräti 57,22. Myös Karell paransi ennätystään roimasti 2,55 metriä.

Hartolan Voiman Emil Porvari voitti sekä 15-vuotiaiden poikien keihäänheiton että pituushypyn tuloksin 70,50 ja 647. Mainio tulostaso oli myös 15-vuotiaiden poikien 100 metrin aitajuoksussa, missä nopein oli Lapuan Virkiän Valtteri Louko uudella ennätyksellään 13,64.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

HÄMEENLINNA 15.-16.9.2018 Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut

1. päivä 15.9.

M20,

100 m (-1,6 m/s): 1) Jimi Nukala VasaIS 11,17, 2) Eino Vuori 16 HämTa 11,27.

800 m: 1) Aleksi Kivelä LempKi 1.57,47, 2) Atte Nevala 16 KU-58 1.57,79, 3) Eelis Uitto VU 1.58,52, 4) Santtu Heikkinen 16 LempKi 1.58,76.

Seiväs: 1) Iiro Suutarinen ÄhtärU 458.

3-loikka: 1) Sami Laakkonen HKV 13,34 (-1,4 m/s).

Moukari (6 kg): 1) Santtu Kotamäki NurmijYU 55,22.

Keihäs: 1) Teemu Narvi KankaanpSL 67,82, 2) Eetu Peltokangas ToholU 64,65, 3) Juhani Hauta-aho TöysVe 64,33.

N20,

100 m (-0,8 m/s): 1) Neea Flyktman KaipVi 12,89.

800 m: 1) Riina Heikkonen LUM 2.19,51, 2) Venla Marjanen 16 KaipVi 2.19,99.

3-loikka: 1) Maria Peura TervolTe 11,34 (-1,7 m/s).

Moukari: 1) Sara Killinen LapuanVi 59,75, 2) Silja Kosonen 16 SomEsa 54,32, 3) Aada Koppeli 16 JKU 50,98.

Keihäs: 1) Venla Peltola LUM 46,65, 2) Sofia Pölkky SeinäjSU 43,98.

3000 m kävely: 1) Anniina Kivimäki LapuanVi 14.16,30, 2) Peppi Ahponen PyhäselU 15.42,18.

M15,

100 m (-1,7 m/s): 1) Lassi Hakonen PihtipTu 11,66.

800 m: 1) Juho Seppälä SeinäjSU 2.13,83.

Korkeus: 1) Jere Nyström KorianPo 180.

Moukari (4 kg): 1) Max Lampinen SomEsa 63,66, 2) Arttu Härkönen SavRi 62,61.

N15,

100 m (-1,2 m/s): 1) Maria Jääskä KaustPV 13,09.

800 m: 1) Maisa-Kaisla Tuomola 13 FoSa 2.22,82, 2) Elma Hannikainen 13 HKV 2.23,16.

3000 m kävely: 1) Heta Veikkola LapuanVi 15.38,39, 2) Cindy Ahponen PyhäselU 15.40,26, 3) Iida Sallinen PyhäselU 15.54,25.

Pituus: 1) Saga Vanninen TP 545 (2,9 m/s), myös 524 (1,1).

Moukari (3 kg): 1) Marika Virtanen SomEsa 57,51.

4x100 m: 1) Tuusula (KUYU) 51,4 (Hille Kankaanpää, Liina Tervo, Ida Cardona, Emma Rovasalo).

2. päivä 16.9.

M20,

400 m: 1) Eelis Uitto VU 50,90, 2) Aleksi Kivelä LempKi 51,28.

3000 m: 1) Santtu Heikkinen 16 LempKi 9.08,97.

110 m aj (100 cm aidat, 1,4 m/s): 1) Alexander Björkgren JakobstDr 15,51.

Korkeus: 1) Daniel Kosonen TP 198, 2) Ville Tuki TammRy 194, 3) Tomi Valkama KauhWi 190.

Pituus: 1) Jimi Nukala VasaIS 707 (1,3 m/s), 2) Tomi Valkama KauhWi 674 (1,1).

Kuula (6 kg): 1) Ville Halonen PyhäselU 16,11, 2) Vesa Leveelahti VirtainU 15,98.

Kiekko (1,75 kg): 1) Juhani Hauta-aho TöysVe 45,74.

N20,

400 m: 1) Riina Heikkonen LUM 58,90.

3000 m: 1) Anni Penttilä VeikkVe 10.22,27, 2) Sara-Elise Ruokonen KuusjHu 10.37,73.

100 m aj (1,0 m/s): 1) Jessica Kähärä MiKV 14,16, 2) Nora-Julia Isoluoma JKU 14,74.

Korkeus: 1) Jessica Kähärä MiKV 171, 2) Lotta Putkiranta 15 EspTa 169, 3) Maria Peura TervolTe 163.

Pituus: 1) Oona Nieminen JKU 566 (-0,3 m/s).

Kuula: 1) Emilia Kangas SeinäjSU 12,74, 2) Janette Hanski KarhU 12,68, 3) Sara Killinen LapuanVi 11,87.

Kiekko: 1) Taija Tirkkonen KeitKu 42,85, 2) Sanni Kuparinen JanJa 40,86.

M15,

300 m: 1) Lassi Hakonen PihtipTu 37,08.

2000 m: 1) Juho Seppälä SeinäjSU 6.17,35.

100 m aj (83,8 cm aidat, 0,5 m/s): 1) Valtteri Louko LapuanVi 13,64, 2) Aukusti Jaskari SeinäjSU 13,81, 3) Jonatan Sperryn EspTa 13,95, 4) Adrian Björkgren JakobstDr 14,17, 5) Juho Kallio 14 LapuanVi 14,27.

Pituus: 1) Eemil Porvari HartVo 647 (1,6 m/s).

Kuula (4 kg): 1) Miika Lahtonen MynämIs 17,00.

Keihäs (600 g): 1) Eemil Porvari HartVo 70,50, 2) Onni Ruokangas JanJa 69,01, 3) Aku Parviainen TuupovU 68,39, 4) Niklas Hyvönen PyhäselU 64,05.

N15,

300 m: 1) Milka Ukkonen 14 LA 41,74.

2000 m: 1) Sini-Minea Saarikoski 13 KeravU 6.56,38, 2) Elma Hannikainen 13 HKV 6.57,70.

80 m aj (76,2 cm aidat, 0,1 m/s): 1) Oona Kiljala YlivKu 12,07.

Korkeus: 1) Nita Rasi PihtipTu 161.

Kuula (3 kg): 1) Oona Viljanen OrivPo 12,65.

Keihäs (400 g): 1) Emilia Karell 57,22 (15-v. ka-3), 2) Varpu-Sofia Heinonen JKU 54,18, 3) Vivian Suominen HIFK 52,84, 4) Viivi Raatikainen ViitasVi 52,84.

LIVE-Tulospalvelu: