Nuorten yleisurheiluohjaajatutkinto (NYT)

TASO 1 - NUORTEN YLEISURHEILUOHJAAJATUTKINTO (NYT)

Tutkinnon osaamistavoite
Kurssin jälkeen ohjaaja osaa ohjata ja valmentaa lasten ja nuorten harjoitusryhmää huomioiden lasten ja nuorten fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen kasvun sekä kehityksen.
Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Mm. ohjaaminen ja harjoituksen johtaminen, nuorten yleisurheilun perusteet sekä lajiopetus. Kurssi koostuu lähi- ja etäopiskelusta. Lähiopetuksen kesto on noin 40 tuntia.
Koulutusmateriaali
"Yleisurheilua 11-14 vuotiaille" -kirja
Valintakriteeri 
Hakijalta edellytetään vähintään 15 vuoden ikää.
Ajankohdat ja hinta
Ajankohdat alueittain ja piirikohtaisesti (ks. alla). Hinta on 220 euroa/henkilö.

Tutkintojen ajankohdat v. 2018:

ETELÄINEN ja KAAKKOINEN ALUE

Lahti, Liikuntakeskus Pajulahti 24.-25.11.2018 ja 15.-16.12.2018
Ilmoittautumiset viimeistään 31.10.2018 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi Palvelutunnus: 2018NYTLAHTI

Helsinki liikuntamylly, Kevät 2019
Tarkemmat tiedot koulutuksesta viimeistään tammikuussa 2019

ITÄINEN ALUE

Tanhuvaara, Savonlinna 1. - 2.2.2019 (toinen osa)

Ilmoittautuminen: Ilmoittaudu suoraan aluepäällikkö Ilpo Koposelle. Voit osallistua toiselle jaksolle vaikka et olisi ollut ensimmäisellä jaksolla mukana. Voit käydä ensimmäisen jakson myöhemmin / Lisätiedot: Ilpo Koponen 050 4145085 / ilpo.koponen@sul.fi

 

LOUNAINEN ALUE

Turku 19.9./ 29.9./10.10. ja Eerikkilä 27.-28.10.2018
Ilmoittautumiset viimesitään 14.9.2018 osoitteessa www.varsy.sporttisaitti.com/koulutustoiminta

Pori 29.9. / 7.10. ja Eerikkilä 27.-28.10.2018
Ilmoittautumiset viimesitään 21.9.2018 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus: 2018NYTPORI

Hämeenlinna 6.-7.10. ja Eerikkilä 27.-28.10.2018
Ilmoittautumiset viimesitään 28.9.2018 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus: 2018NYTHML

Tiedustelut: aluepäällikkö Mika Tyrkkö p. 044 257 6169, mika.tyrkko(at)sul.fi

 

 

 

LÄNTINEN ALUE
 

Äänekoski  4.-5.5. / 25.5.2019
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 14.4.2019 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus NYTKESY2019
Tiedustelut: aluepäällikkö Tapio Rajamäki p. 040 740 8300 tai tapio.rajamaki(at)sul.fi

Kannus 18.-19.5. / 8.6.2019
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 30.4.2019 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus NYTKAN2019
Tiedustelut: aluepäällikkö Tapio Rajamäki p. 040 7408300 tai tapio.rajamaki(at)sul.fi

POHJOINEN ALUE
Oulu 03.-04.11 ja Kempele 17.-18.11.2018

Ilmoittautumiset viimeistään 24.10.2018:  yleisurheilurekisteri.fi palvelutunnuksella: NYT2018SYKSY
Tiedustelut: aluepäällikkö Yrjö Kelhä p. 040 588 3894, yrjo.kelha(at)sul.fi

TIEDUSTELUT
Aluepäälliköt

Jaakko Erkinheimo p. 044 3586925 (eteläinen ja kaakkoinen alue; (Helsinki, Kymenlaakso, Lahti, Uusimaa, NÅID)
Mika Tyrkkö p. 044 2576169 (lounainen alue; Häme, Varsinais-Suomi, Satakunta)
Tapio Rajamäki p. 040 7408300 (läntinen alue; Etelä-Pohjanmaa, Keski-Suomi, Keski-Pohjanmaa, ÖID)
Ilpo Koponen p. 050 4145085 (itäinen alue; Etelä-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Karjala, Pohjois-Savo)
Yrjö Kelhä p. 040 588 3894 (pohjoinen alue; Kainuu, Lappi, Länsi-Pohja, Pohjois-Pohjanmaa) 
SUL:n koulutuspäällikkö Tapio Rajala p. 0400 442493,tapio.rajala(at)sul.fi

Yhdyshenkilö piirissä
EK Matti Sutela 050 327 4203 matti.sutela(at)mesta.net 
EP Tanja Hietikko 0400 623 127 tanja.hietikko(at)plu.fi 
ES Noora Sipinen 045 6315 121noorasipinen(at)gmail.com
Helsy  Esko Kuha  0405063301, esko.kuha(at)kolumbus.fi
Häme Mika Pelto 040 519 8397, mika.pelto(at)outlook.com
KP Juha Yrjänä 050 5553052 juha.yrjana(at)kotinet.com 
KS Tomi Nissinen 040 778 6448 kesy.leiritys(at)gmail.com 
Kym 
Lahti 
Nåid  Birgitta Sjöholm 040 754 6430 kitta.sjoholm(at)gmail.com
Lap,LP Esa Valaja 0400 693237 esa.valaja(at)santasport.fi
PK Anssi Vänskä 041 453 7332 anssi.vanska(at)katajayu.fi
PP
PS Tuija Koponen 050 414 5080 tuija.kopo(at)gmail.com
Sat Samu Myllymaa 040 701 2313, samu.myllymaa(at)gmail.com
Uus
VS Juha Oksanen 040 571 4836 varsy.toimisto(at)gmail.com
Öid Johan Nordmyr 050 340 8398 johan(at)yourcoach.fi