Opekoulutus

Vinkkejä ja uusia ideoita yleisurheilun opettamiseen 

Opettajien yleisurheiluillat ovat noin 3 tunnin pituisia yleisurheilun koulutustilaisuuksia, joita järjestävät Suomen Urheiluliiton piirijärjestöt ympäri Suomen.
Tilaisuuksissa käydään läpi lasten yleisurheilulajien perusteita ydinkeskeisen oppimisen näkökulmasta ja käytännön tekemisen kautta. Virikkeitä ja vinkkejä siitä, miten yleisurheilulajeja tulisi eri-ikäisille opettaa, yleisurheiluharjoitteista ja niiksi sopivista leikeistä ja peleistä, sekä myös lasten yleisurheiluvälineistä. Tilaisuudet sopivat niin aloittelijalle kuin kokeneellekin yleisurheilun taitajalle. Kouluttajina toimivat SUL:n piirien kouluttajat.

Ajankohtaista tietoa ja vinkkejä ylesurheiluopetukseen opettaja saa liittymällä H-hetkeen: Liity mukaan. Kouluyleisurheilunmateriaaleja löydät myös H-hetki materiaalipankista: Materiaalit ja kouluyleisurheilulle pohjan rakennat helposti Voitto Onnisen lajiradoilla, jotka löydät: Voitto Onnisen lajiradat

Opettajien yleisurheiluiltoja järjestetään piireittäin ja niiden ajankohdat ja paikat ilmestyvät tälle sivulle. Piirien opekoulutusvastaavat näet alta ja voit myös tiedustella heiltä suoraan opekoulutuksista. Opekoulutus voidaan myös räätälöidä suoraan sinulle, sinun tarpeisiisi ja sinulle sopivana ajankohtana. Kysy lisää!

Etelä-Karjala
Matti Sutela, matti.sutela(at)mesta.net, p. 050 327 4203

Etelä-Pohjanmaa
30.8. klo 18-21 Alajärvi (Alajärven urheilukenttä), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ma 27.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi  ,tunnus OPEALA2018
Tanja Hietikko, tanja-hietikko(at)plu.fi, p. 0400 623 127

Etelä-Savo
Noora Sipinen, noorasipinen(at)gmail.com, p. 045 631 5121

Helsinki
Espoo: Sanna Saarman, sanna.saarman(at)esboif.fi, p. 046 6243 766
Vantaa: Olli-Pekka Mykkänen, olli.mykkanen(at)vantaansalamat.fi, p. 045 146 6711
Espoo: Mika Reijonen, mikareijonen(at)hotmail.com, p. 045 871 8668

Häme
27.8. klo 16.30 Tampere (Ratinan Stadion), Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi,  044 257 6169
Mika Pelto, mika.pelto(at)gmail.com, .040 519 8397
Elisa Hakanen, elisa.hakanen(at)tampereenpyrintö.fi, 050 352 0982

Kainuu
Tuomas Karjalainen, tuomas.karjalainen(at)kainuunliikunta.fi, p. 044 532 5919

Keski-Pohjanmaa
23.8. klo 18-21 Kalajoki (Kalajoen urheilukenttä), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ma 20.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi  ,tunnus OPEKEPY2018
 Tapio Rajamäki , tapio.rajamaki(at)sul.fi, 040 740 8300, kouluttaja kouluttaja Harri Yli-Kotila  050 359 3297.

Keski-Suomi
23.8. klo 17:30-20.30 Muuramessa, Muuramen urheilukenttä (Kenttätie 11), Ilmoittaudu tilaisuuteen ennakkoon viim. ti 21.8. osoitteessa  www.yleisurheilurekisteri.fi  ,tunnus OPEKESY2018
 kouluttaja Jesse Jokinen 040 516 9450.
 

Kymenlaakso                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Jari-Petteri Partanen, jarzu_(at)hotmail.com, 044 0200716

17.8.2018 klo 17:00 Karhulan Keskusurheilukenttä. Ilmoittautuminen www.yleisurheilureksiteri.fi Palvelutunnus: OPEKOTKA2018

Lahti
Matti Hannikainen, matti.hannikainen(at)lahdenahkera.fi, p. 044 257 4545

Lappi                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Mikko Niininen, lapinyu.kilpailu(at)gmail.com, 040 823 2324

Länsi-Pohja
22.8 klo 17.30 Tornio (Pohjan Stadion), yhteyshenkilö Jani Hirsivaara, jani.hirsivaara(at)tornio.fi, p. 040 716 3824

Pohjois-Karjala                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Kimmo Hyppönen, kimmo.hypponen(at)jns.fi, p. 050 436 7839

Pohjois-Pohjanmaa
22.8 klo 17:00 Kuusamo, yhteyshenkilö Reijo Jokinen, reijojokinen8(at)gmail.com, 0400 691 442
28.8 klo 14:00 Kiiminki, yhteyshenkilö Heikki Aura, haura76(at)gmail.com 050 523 5312
30.8 klo 14:00 Oulu (Raatti) yhteyshenkilö Heikki Aura, haura76(at)gmail.com, 050 523 5312

Pohjois-Savo
Ilpo Koponen, ilpo.koponen(at)sul.fi, p. 050 414 5085

Satakunta
6.9. klo 17.00 Pori (Stadion) Elina Kärki, elina(at)kuntokarki.fi, p. 044 022 6677

Uusimaa
Ani Viherlinna, ani.viherlinna(at)uudy.fi, p. 041 434 9215

26.9, klo 17:00 Hyvinkää yleisurheilukenttä yhteyshenkilö Jyrki Eriksson, jyrki.eriksson(at)hsu.fi

ilmoittautuminen www.yleisurheilurekisteri.fi palvelutunnus:OPEHYVINKAA2018
 

Varsinais-Suomi
Juha Oksanen, varsy.toimisto(at)gmail.com, p. 040 571 4836

Österbottens ID
22.8. kl 13-16 Vörå (idrottsplan)
Johan Nordmyr, johan(at)yourcoach.fi, p. 050 340 8398

Tervetuloa mukaan!